Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Mazury – mazurskie atrakcje turystyczne. Podpowiadamy gdzie warto się wybrać

Planujesz rodzinny wypad na Mazury? A może chcesz wybrać się na romantyczny wyjazd we dwoje? Mazury to miejsce, które zachwyci zarówno dzieci, jak i dorosłych. Pełna atrakcji, obiektów turystycznych oraz romantycznych zakątków Kraina Tysiąca Jezior przyciąga co roku tysiące osób. Jeśli zdecydujesz się na odpoczynek w tym miejscu, z pewnością będziesz zastanawiać się nad tym, gdzie na Mazury? Podpowiadamy, gdzie spędzić czas z rodziną lub drugą połówką.

Mazury atrakcje  – Z czego słyną mazury i czym się wyróżniają?

Turyści kochają Mazury za ich różnorodność, ale każdy z nich wskazuje na absolutnie wyjątkowy krajobraz. Nie musisz zastanawiać się nad tym, co ciekawego można robić na Mazurach. Ten obszar Polski ma do zaoferowania mnóstwo atrakcji przyrodniczych oraz historycznych jak:

 • doskonałe warunki do sportów wodnych zarówno dla zaawanasowanych, jak i początkujących
 • jedne z najdłuższych ścieżek rowerowych w Polsce wiodące brzegami jezior
 • rejsy turystyczne i indywidualne 
 • fantastyczne jedzenie 
 • różnorodność – spokojne mazurskie wioski i gwarne miasta.

Mazury są od lat bazą wypadową dla zwolenników sportów wodnych. Podczas aktywnego odpoczynku zaplanujesz tutaj przygodę z nartami wodnymi, wakebordem, flyboardem oraz kitesurfingiem. Setki kilometrów tras rowerowych usatysfakcjonują każdego zwolennika dwóch kółek.

Najpopularniejszym mazurskim sportem wodnym, niezmiennie od lat, jest żeglarstwo. Doskonała baza czarterowa jachtów oraz ciągle modernizowana sieć kanałów powoduje, że coraz więcej osób próbuje tego sportu.

Mazury – atrakcje turystyczne

Za mazurskie atrakcje turystyczne każdy turysta uznaje coś innego. Jedni doceniają ciszę, spokój i wyjątkowy krajobraz. Dla drugich będą to sporty wodne czy mazurskie atrakcje historyczne. Kolejni skupią się na popularnych mazurskich miastach, dyskotekach i pubach tętniących życiem.

Mazury to nie tylko Śniardwy i Mamry. Czy zastanawiałeś się kiedyś ile jest wszystkich jezior na Mazurach? Choć trudno to sobie wyobrazić, Kraina Tysiąca Jezior to blisko 2600 zbiorników wodnych. Jeśli wybierasz się w podróż z rodziną i nie wiesz, gdzie warto się wybrać na Mazury, tutaj znajdziesz odpowiedź.

Wielu turystów zastanawia się, jakie są jeziora na Mazurach, które trzeba zobaczyć. Na pewno należą do nich wspomniane już największe jezioro w Polsce – Śniardwy oraz najgłębsze – Hańcza. Będąc na Mazurach warto zobaczyć także: Łebsko, Wigry czy Jezioro Czorsztyńskie.

Mazury – atrakcje dla dzieci

Jeśli planujesz wyjazd z całą rodziną, Kraina Tysiąca Jezior będzie strzałem w dziesiątkę. Dzieci chętnie spróbują sportów wodnych pod okiem instruktora. Kiedy znudzą się atrakcjami na wodzie, z pewnością będą zachwycone z odwiedzin w:

 • Parku wodnym Wilkasy 
 • Zwierzyńcu Warmińskim w Olsztynie 
 • Parku Linowym Wiewióra 
 • Planetarium w Olsztynie 
 • Zoo safari Giżycko 
 • Rezerwat żubrów

Do każdego z tych miejsc możesz zaplanować wycieczkę rowerową zwiedzając okoliczne mazurskie atrakcje przyrodnicze i historyczne. Jeśli nadal zastanawiasz się co zwiedzać na Mazurach, koniecznie zaplanuj swoją podróż od Zamku Krzyżackiego. Drugą ważną atrakcją historyczną na Mazurach jest Interaktywne Muzeum Państwa Krzyżackiego w Działdowie, Zamek w Nidzicy, Giżycka Twierdza Boyen, Olsztyńskie Stare Miasto czy Kanał Mazurski.

Gdzie na Mazury we dwoje?

Jeżeli szukasz miejsca idealnego na romantyczny wypad, zastanów się nad tym ile masz czasu oraz co lubi Twoja druga połówka. Jeśli lubisz tętniące życiem dyskoteki i bary doskonałą lokalizacją będzie Giżycko Mrągowo, Ełk, Szczytno czy Morąg. Jeśli chcecie cieszyć się swoją obecnością z daleka od zgiełku, koniecznie sprawdź ofertę przytulnych mazurskich pensjonatów zlokalizowanych w mniejszych wioskach. Doskonałym punktem wycieczki dla zakochanych będą wiadukty w Stańczykach. To jedno z najczęściej wybieranych miejsc na oświadczyny. Romantycznych wrażeń dostarczy także romantyczny rejs żaglówką.

Jeśli nadal zastanawiasz się czy warto jechać na Mazury lub gdzie na Mazurach jest najpiękniej – koniecznie przekonaj się o ich wyjątkowości. Pięknych wspomnień dostarcza także wędrówka Szlakiem Łabędzim. To niesamowite miejsce zapewniające bezpośredni kontakt z dziką przyrodą podczas leśnych spacerów wzdłuż jeziora Kisajno.

Zostaw komentarz