Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Tajemniczy Zamek Książ – zwiedzanie, ciekawostki, dojazd, bilety

Zamek Książ zlokalizowany jest w dzielnicy Wałbrzycha o tej samej nazwie – Książ. Jest to trzeci co do wielkości zamek w Polsce, wyprzedzają go jedynie Zamek Krzyżacki w Malborku i Zamek Królewski na Wawelu. Z pewnością jest to jedna z atrakcji Dolnego Śląska, którą można określić mianem “must see”. Niesamowicie intrygujące i tajemnicze miejsce, które zachwyca swym pięknem.

Zamek Książ ciekawostki

Szacuje się, że na zamku znajduje się około 600 pomiesczeń, a jego powierzchnia bez piwnic zamkowych ma około 11 tysięcy metrów kwadratowych. Zamek w  Książu jest największym zamkiem Dolnego Śląska i został wybudowany na cyplu skalnym, na wysokości 395 m n.p.m. Dookoła porośniety jest gęstym lasem, który tworzy niepowtarzalny klimat. Najbardziej znaną mieszkanką była księżna Daisy, która niezwykle pokochała to miejsce. W czasie II wojny światowej zamek przejęli Niemcy i w podziemiach zaczęli drążyć tunele. Do dziś nie wiadomo czemu miały one służyć.

Czy warto zwiedzić Zamek Książ?

Opowiedź jest jedna i brzmi: TAK! Zamek Książ jest ciekawym miejscem, z bogatą historią, pięknymi wnętrzami i ciekawymi legendami. Z pewnością każdy znajdzie w nim coś co go zainteresuje.

Zamek Książ zwiedzanie

Oferta zwiedzania zamku jest bardzo duża. Można go zwiedzać w dzień, w nocy, można wybrać zwiedzanie tylko cześci pałacowej, a można też wybrać zwiedzanie podziemi, palmiarni czy stajni ze stadem ogierów.

Dodatkowo zwiedzić można też Mauzolum Hochbergów oraz pospacerować szlakami turystycznymi w okolicy zamku, boowiem znajduje się tu Książański Park Krajobrazowy. A jeśli zastanawiacie się ile czasu potrzeba na zwiedzanie Zamku Książ to warto poświęcić na niego cały dzień. W zależności od tego jaki bilet wybierzecie, czas zwiedzania będzie różny. Niemniej jednak jest to miejsce, które zasługuje na to, aby poświęcić mu jak najwięcej czasu, niż wyjeżdżać po godzinie z niedosytem.

Zamek Książ godziny otwarcia

Godziny otwarcia zamku zależą od sezonu turystycznego, dlatego warto sprawdzać te informacje na bieżąco na stronie zamku. Od maja do końca września zamek otwarty jest od poniedziałku do piątku w godzinach 9:00-18:00, a w weekendy 9:00-19:00. Warto pamiętać, że kasy zamykają się godzinę wcześniej. 

Zamek Książ koszt biletów

Cena biletu zależy czy zwiedzamy indywidualnie, czy grupowo oraz od tego na jaką formę zwiedzania się zdecydujemy.

  • Bilet całodniowy tzw. “All Day Ticket”, dzięki któremu możemy zobaczyć wnętrza zamku, Podziemia, Palmiarnię, Stado Ogierów oraz Mauzoleum kosztuje 79 zł, a w wersji ulgowej 69 zł.
  • Warto wybrać bilet, który daje nam możliwość zwiedzania Zamku z audioprzewodnikiem, Podziemi z przewodnikiem oraz Palmiarni. Koszt takiego biletu bez ulgi to 69 zł, a z ulgą 59 zł.

To zaledwie dwa z kilku pakietów zwiedzania jakie oferuje Zamek. Wybierając się do Książa warto samemu sprawdzić na stronie internetowej pakiety i wybrać odpowiedni dla swoich potrzeb.

Zamek Książ dojazd

Zamek położony jest w dogodnej lokalizacji, dlatego dojazd nie powinien sprawić wielu trudności. Osoby zmotoryzowane, posiadające swój samochód najłatwiej dotrą do Książa drogą krajową nr 35. Znaki wzdłuż drogi pokierują nas bezpośrednio na zamkowy parking, dzięki czemu nie musimy się obawiać, że się zgubimy.

Jeśli jednak nie mamy samochodu, a do zamku planujemy dojechać komunikacją miejską, to z centrum Wałbrzycha dojedziemy liniami 8 i 12. Na pytanie ile kosztuje parking na Zamku Książ odpowiedzi warto szukać na stronie internetowej. Dla samochodu osobowego jest to koszt 20 zł.

Zamek Książ historia

Początki historii książańskiego zamku sięgają 1288 roku. Wówczas książe Bolko I Surowy nakazał, aby w tym miejscu powstała warownia obronna. Kiedy Piastowie umarli, zamek Książ przeszedł w posiadanie czeskiej dynastii Luksemburgów, a w kolejnych latach zamek przejął węgierski król Maciej Korwin.

Od 1509 roku zamek stał się własnością Konrada Hochberga i pozostawał główną rezydencją szlachecką tego rodu aż do 1941 roku, kiedy został przejęty przez Nazistów. To właśnie Hochbergowie przyczynili się do największego rozwoju książańskiego zamku. Po II wojnie światowej w zamku stacjonowała Armia Czerwona, co przyczyniało się do jego dewastacji i pogłębiających się zniszczeń. Od 1974 roku rozpoczęła się akcja renowacji wnętrz zamkowych.

Co kręcono na Zamku Książ?

Zamek jest pięknym miejscem, które jest chętnie wykorzystywane jako plan filmowy. Najbardziej znane polskie filmy jakie były nagrywane na Zamku Książ to:

  • “Trędowata” ,
  • “Hrabina Cosel”,
  • “Akademia Pana Kleksa”,
  • “Tajemnica Twierdzy Szyfrów”.

Zostaw komentarz