Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Warszawa – Co warto zobaczyć w Polskiej stolicy w jeden dzień?

Wychodząc z budynku głównego warszawskiego dworca, żeby zwiedzić Warszawę od razu zauważamy jedną z wizytówek stolicy. Chodzi oczywiście o Pałac Kultury i Nauki. Centrum Warszawy, miasta kompletnie zniszczonego w czasie wojny, jest monumentalne i przywołuje czasy Polski Ludowej.

Pałac Kultury i Nauki, Domy Towarowe Centrum, budynek dworca… A jednak, kiedy odwrócimy głowę zobaczymy, że ścisłe centrum zaczyna przypominać mały Manhattan. Czy może jeszcze zaskoczyć nas Warszawa? Co warto zobaczyć w centrum Warszawy? Czy coś ciekawego znajduje się w bardziej odległych dzielnicach? Oto kilka podpowiedzi na zwiedzanie Warszawy.

Warszawa – ścisłe centrum miasta

Zwiedzanie Warszawy warto oczywiście rozpocząć od samego jej serca i mowa tu nie o okolicach królewskiego zamku, a najbardziej ruchliwym miejscu stolicy, czyli okolicach Pałacu Kultury i Nauki. Ten monumentalny budynek, chyba najbardziej charakterystyczny z wszystkich polskich zabytków, to sławny dar Rosjan dla Polaków.

Jego historia łączy się oczywiście z czasami Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej. Ten drugi pod względem wysokości budynek w kraju reprezentuje styl zwany realizmem socjalistycznym, ale ma w sobie również elementy historyzujące. W środku znajdują się liczne instytucje w tym Teatr Dramatyczny, kino „Kinoteka”, a nawet basen! Co ważne, istnieje możliwość zwiedzania pałacu razem z przewodnikiem. Jeśli zastanawiamy się, co warto zobaczyć w Warszawie za darmo, to zrezygnujmy z przewodnika i po prostu wstąpmy do środka.

Muzeum Narodowe w Warszawie

Będąc w Warszawie zwiedzanie Muzeum Narodowego jest dobrą propozycją, bo również znajduje się w ścisłym centrum miasta. Po drodze warto zwrócić uwagę na nietypowy element w przestrzeni publicznej, czyli palmę rosnącą na rondzie. To dzieło sztuki artystki Joanny Rajkowskiej, które nawiązywać ma do ludności żydowskiej, która przed wojną zamieszkiwała Warszawę. To również podpowiedź, co warto zobaczyć w Warszawie za darmo. I jeśli mowa o dziełach sztuki, to warto zaplanować dłużą wizytę w muzeum, żeby nie tylko obejrzeć stałą kolekcję muzeum, ale również wystawy czasowe.

Wizyta w muzeum to okazja do przeniesienia się do starożytnego Egiptu, poznania zabytków nowożytnej sztuki europejskiej czy obejrzenia dzieł współczesnych artystów o ugruntowanej już renomie. Warto również przyjrzeć się ofercie wystaw czasowych, bo to często okazja do zobaczenia prac artystów o światowej sławie. Podczas zwiedzania Warszawy warto więc uwzględnić również muzeum!

Warszawskie zoo albo wizyta w Łazienkach królewskich

Z centrum możemy skierować swoje kroki albo w stronę zoo, albo w stronę parku Łazienki. Oczywiście nie trzeba rezygnować z żadnej z tych atrakcji, weźmy jednak pod uwagę, że znajdują się one po dwóch przeciwnych stronach Warszawy. Wszystko zależy od podjęcia decyzji jak zwiedzać Warszawę.

Zlokalizowane na Pradze zoo jest z pewnością dobrą propozycją, jeśli podróżujemy z dziećmi. Zwiedzanie zoo jest zawsze ciekawą alternatywą dla wielkomiejskich atrakcji, wyobraźmy sobie oglądanie żyraf, słoni czy nosorożców z iglicą wieżowca w tle. Co na szybko zobaczyć w Warszawie, jeśli nie mamy zbyt wiele czasu? Dobrym wyborem będą słynne Łazienki, czyli letnia rezydencja króla Stanisława Augusta. Podczas spokojnego i odprężającego spaceru możemy zwiedzić zabytki architektury klasycystycznej, takie jak Pałac na Wyspie, Stara Oranżeria, Pałac Myślewicki czy Biały Dom. To w tych okolicach można zobaczyć sławny warszawski pomnik przedstawiający Fryderyka Chopina. Jeśli zastanawiamy się, co zobaczyć w Warszawie w 1 dzień to Łazienki będą zdecydowanie dobrym wyborem.

Stare Miasto w Warszawie – okolice Zamku Królewskiego

Udając się w okolice Starego Miasta warto pamiętać, że to, co obecnie widzimy jest efektem wielkiej odbudowy miasta po stratach wojennych. Malownicze kolorowe kamieniczki, które będziemy mijać zostały zrównane wcześniej z powierzchnią ziemi i odbudowane wielkim wysiłkiem mieszkańców stolicy.

Będąc w tym miejscu i zwiedzając Warszawę nie można przeoczyć sławnej Kolumny króla Zygmunta, która usytuowana jest na rozległym placu przed zamkiem królewskim. Jeśli chcemy skryć się przed zgiełkiem ulicy, to możemy wstąpić do bazyliki archikatedralnej św. Jana Chrzciciela. To w tej świątyni spoczywają zasłużone dla Polski postaci, między innymi Ignacy Mościcki, Henryk Sienkiewicz czy Ignacy Jan Paderewski.

Zostaw komentarz