Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Wrocaław – co zwiedzić w stolicy Dolnego Śląska?

Wrocław stolica województwa dolnośląskiego, czwarte największe miasto w Polsce, Europejska Stolica Kultury z 2016 roku. Miasto, które ma bardzo dużo do zaoferowania przyjezdnym. Na zwiedzanie Wrocławia z pewnością warto poświęcić więcej niż jeden dzień. Lista aktywności oferowanych przez miasto jest długa, dlatego warto poświęcić chwilę i zapozać się z najważniejszymi informacjami.

Top atrakcje Wrocław zwiedzanie

Każde miasto posiada swoje top atrakcje. Są miejsca najczęściej odwiedzane przez turystów przyjeżdżających do miasta. W przypadku Wrocławia do top atrakcji zaliczają się:

  • Ostrów Tumski – najstarsza część Wrocławia z charakterystyczną zabytkową, gotycką Katedrą pw. Jana Chrzciciela. Ostrów Tumski to miejsce lubiane przez spacerowiczów jak również przez zakochane pary. Przez długi czas Most Tumski nazywany był mostem zakochanych, a wszystko za sprawą kłódek z wyznaniami miłości, wieszanymi przez pary na przęsłach mostu. Z czasem kłódki zostały zdjęte i przeniesione w inne miejsce, ale romantyczna aura nadal pozostała.
  • Rynek wrocławski – jeden z największych rynków w Polsce, miejsce pełne zabytków, restauracji oraz plenerowych imprez jakie odbywają się we Wrocławiu.
  • Dzielnica Czterech Wyznań – w bliskim położeniu stoją cztery świątynie różnych wyznań: sobór prawosławny, kościół rzymskokatolicki, kościół ewangelicki i synagoga. Prawdziwa gratka dla miłośników różnych religii.
  • Panorama Racławicka – najsłynniejszy obraz Wrocławia, pędzla Jana Styki i Wojciecha Kossaka. Przedstawia bitwę pod Racławicami z 1794 roku, której dowodził Tadeusz Kościuszko.
  • Hydropolis – najnowsza atrakcja turystyczna miasta. Powstało zaledwie 7 lat temu, a nadal cieszy się niesłabnącą popularnością. Nowoczesne, multimedialne centrum wiedzy ekologicznej, to idealny pomysł na zwiedzanie w czasie niepogody.
  • Hala Stulecia – bez wątpienia najbardziej znany wrocławski zabytek na całym świecie, a wszystko za sprawą wpisu na Listę Światowego Dziedzictwa Unesco.

Nietypowe atrakcje Wrocław

Poza standardowymi miesjcami, które kazdy zna i musi odwiedzić Wrocław może się też pochwalić kilkoma nietypowymi atrakcjami turystyczynymi. A jeśli zwiedzamy Wrocław szlakiem nietypowych miejsc to koniecznie musimy zobaczyć:

  • Galeria Neonów to najbardziej roźświetlone podwórko we Wrocławiu. Jedyną słuszną porą w jakiej należy zobaczyć to miejsce, jest noc. 22 neony roźświetlają podwórko pomiędzy kamienicami na ulicy Ruskiej 46.
  • Kolejka linowa “Polinka“. Wydawać by się mogło, że kolejki linowe to domena górskich miejscowości. Nic bardziej mylnego! “Polinka” to kolej linowa, która połączyła dwa brzegi Odry, po to, aby studenci Politechniki Wrocławskiej mogli łatwo przemieszczać się pomiędzy budynkami kampusu.
  • Mezonetowiec i Trzonoliniowiec. Dwa budynki w których zastosowano nieoczywiste rozwiązania budowlane. Mezonetowiec był pierwszym blokiem mieszkalnym jaki powstał w powojennej Polsce. Unikalne jest w nim to, że składa się z 56 dwupoziomowych mieszkań. Trzonolinowiec z kolei, którego budowa była odwrócona. Najpierw zrobiono żelbetowy trzon, a następnie od góry, na stalowej linie podwieszano piętro po piętrze.

Wrocław zwiedzanie ZOO

ZOO we Wrocławiu to najsłynnejszy ogród zoologiczny w Polsce. Na jego terenie mieszka ponad 12 tysięcy zwierząt. Na przestrzeni ostatnich lat powstało Afrykarium, przyciągające tłumy turystów, ze względu na charakterystyczny tunel wypełniony wodą i pływającymi nad głowami wielkimi rybami. ZOO to idealna atrakcja dla rodzin z dziećmi i można być pewnym, że zwiedzanie zajmie cały dzień!

Wrocław punkty widokowe zwiedzanie

Kto z nas nie lubi patrzeć na miasta z góry? W każdym dużym polskim mieście znajdują się punkty widokowe z roztaczającą się panorama na miasto. W Warszawie jest to Pałac Kultury i Nauki, w Krakowie kopiec Kraka, a we Wrocławiu? Najsłynniejszy to Sky Tower – największy budynek miasta. Na 49 piętrze znajduje się taras widokowy, z którego, poza panoramą Wrocławia, możemy zobaczyć też Masyw Ślęży, a przy dobrej widoczności nawet Karkonosze! Inne znane punkty widkowe, które warto zwiedzić to wieża Katedry na Ostrowie Tumskim, Mostek Pokutnic na Rynku czy Wieża Matematyczna w Uniwerstytecie Wrocławskim.

To zaledwie część oferty turystycznej jaką Wrocław proponuje swoim zwiedzającym.  Z pewnością warto wybrać się na weekend we Wrocławiu i zobaczyć te oraz inne atrakcje turystyczne.

Zostaw komentarz