Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Zamek Grodno – rycerska perełka Dolnego Śląska

Góra Choina (450 m.n.p.m.) – niewysokie wzniesienie w Zagórzu Śląskim. To właśnie tutaj, ponad siedem wieków temu, wybudowano Zamek Grodno. Budowla zachowała się do dnia dzisiejszego. Co prawda nie mieszkają tu już śląscy książęta, nie ma też zamkniętych w lochu księżniczek, istnieje jednak możliwość zwiedzenia dawnej warowni. Nieoceniony jest także widok z zamkowej wieży.

Gdzie znajduje się Zamek Grodno?

Gdzie znajduje się Zamek Grodno? – to pytanie zadaje sobie wielu turystów. Obiekt jest zlokalizowany w Zagórzu Śląskim i uznawany jest za jedną z najpiękniejszych i najlepiej zachowanych warowni Dolnego Śląska. Twierdza została wybudowana z XIII wieku i pierwotnie miała służyć do ochrony traktu handlowego, biegnącego Doliną Bystrzycy. Pierwszym właścicielem zamku był książę Bolko I. Malownicze położenie i nietrudny do pokonania szlak wiodący do średniowiecznej warowni sprawia, że turyści chętnie odwiedzają to miejsce.

Zamek Grodno historia, czyli co warto wiedzieć przed rozpoczęciem zwiedzania?

Każdy obiekt, zwłaszcza o wydźwięku historycznym, posiada swoje korzenie. Zamek Grodno historia to szereg zaskakujących wydarzeń i faktów, które po dziś dzień zachwycają i zadziwiają zwiedzających.

Grodno Zamek został wybudowany w XIII wieku, a jego pierwszym właścicielem był książę świdnicki Bolko I. Celem warowni była ochrona traktatu handlowego, prowadzącego przez Dolinę Bystrzycy. Obiekt rozbudowano w wieku XIV, wtedy powstała m.in. wieża.

Wiek XV to czas, gdy zamek został przejęty przez lokalnych rozbójników. Na szczęście w wieku XVI warownia znów zyskała właścicieli, którzy dbali o jej rozbudowę i przebudowę zgodnie z wytycznymi stylu renesansowego. Powstał wówczas dziedziniec, brama wjazdowa, piękne zdobienia na portalach.

Świetność Zamku Grodno trwała do czasów wojny trzydziestoletniej – wówczas warownia zaczęła upadać. Jej kres położył pożar, stanowiący efekt podpalenia. W wieku XVIII Zamek Grodno stał się ruiną.

W wieku XIX okoliczni chłopi próbowali zamek rozebrać, pozyskując w ten sposób materiały na budowę własnych gospodarstw, na szczęście obiekt został uratowany i rozpoczęto jego adaptację. Od pierwszych lat wieku XX Grodno Zamek stanowi jedną z atrakcji turystycznych Dolnego Śląska.

Zamek Grodno legenda, czyli Biała Dama i ukryte skarby

Praktycznie każdy obiekt historyczny posiada szereg związanych z nich opowieści, nierzadko o niepotwierdzonej genezie. Zamek Grodno legenda to zapierająca dech piersiach historia Białej Damy, czyli szesnastoletniej dziewczyny uwięzionej w lochu, w towarzystwie wygłodniałych szczurów. Białogłowa została ukarana za brak posłuszeństwa i przyczynienie się do śmierci potencjalnego kandydata na męża, który – według metryki – mógłby być jej dziadkiem. Szczątki młodej dziewczyny można oglądać do dziś.

Zamek Grodno legenda to także kamienny krzyż, wierny pies, sala tortur i zaginione lochy.

Liczne zagadki i sekrety kryją także zamkowe mury. Wciąż żywe są wzmianki o skarbach ukrytych w podziemiach, zrabowanych podczas II wojny światowej dziełach sztuki, a nawet… ukrytym alkoholu.

Ile prawdy w tych opowiastkach wiedzą tylko zamkowe mury…

Zamek Grodno ciekawostki – unikalność i niepowtarzalność zamkowych murów

Zamek Grodno Zagórze Śląskie to miejsce szczególne i niepowtarzalne. Magię niezwykłości można zauważyć już na zamkowym dziedzińcu – przed samym wejściem do średniowiecznej warowni gości witają dwa lwy wykonane metoda sgraffito.

Imponująco prezentuje się także dolny dziedziniec, którego urok podkreślają elewacje pokryte misternie wykonanymi płaskorzeźbami, oczywiście metodą sgraffiti.

Na uwagę zasługuje również rosnąca na dziedzińcu Obwód lipa sądowa, której wiek szacuje się na ponad 500 lat! Obwód drzewa mierzy bagatela 610 cm!

Na uwagę zasługuje także multimedialna ekspozycja usytuowana na najwyższej kondygnacji, czyli w pomieszczeniach powstałych po budowie zadaszenia. Można tu usłyszeć m.in. opowieść o przylegającym do zamku rezerwacie.

Zamek Grodno zwiedzanie, czyli co warto zobaczyć?

Zamek Grodno zwiedzanie rozpoczyna się już na zamkowym dziedzińcu, przepełnionym historycznymi atrakcjami. Oprócz wspomnianych lwów wykonanych metoda sgraffiti i lipy sądowej, są tutaj również dyby, w które zakuwano tych, którzy popełniali mniej lub bardziej poważne występki. Równie imponująco prezentuje się renesansowy portal, na którym warto przystanąć i wsłuchać się w historię tego, jakże niezwykłego, miejsca.

Kolejne pomieszczenia to studnia informacji o warowni i jej mieszkańcach. Zobaczyć tu można m.in.:

 1. wystawę archiwalnych zdjęć ukazujących wnętrze zamku w dawnych czasach;
 2. sprzęty i narzędzia stosowane przez dawnych mieszkańców Dolnego Śląska;
 3. salę tortur wraz z mrożącymi krew w żyłach narzędziami umożliwiającymi wykonanie kary, nierzadko prowadzącej do śmierci skazanego;
 4. prezentację wypchanych zwierząt zamieszkujących okoliczne lasy;
 5. multimedialną salę kinową;
 6. zamkową wieżę, z której można podziwiać przepiękna panoramę.

Zagorze Śląskie Zamek Grodno to nie Wawel ani Zamek Królewski, samo zwiedzanie jest zdecydowanie krótsze i trwa zazwyczaj około godziny.

Zamek Grodno dojazd – jak to wygląda w praktyce?

Dla większości turystów podstawową kwestią organizacyjną jest Zamek Grodno dojazd. Lokalizacja warowni, czyli usytuowanie na wzgórzu otoczonym lasem uniemożliwia skorzystanie z przysłowiowych czterech kółek. Można tu jednak dojść z centrum Zagórza Śląskiego – wioski, w której obrębie znajduje się obiekt. Z myślą o turystach przygotowano kilka wygodnych i bezpiecznych parkingów. Do samej wioski najlepiej dojechać od strony Bystrzycy lub Walimia, korzystając z publicznych, dobrze oznakowanych dróg.

Do samego zamku prowadzą trzy szlaki turystyczne: niebieski, żółty i czerwony. Każdy równie ciekawy i niepowtarzalny. Co więcej, znajdujący się w wiosce Zamek Grodno parking umożliwia wejście szlakiem niebieskim. Przeciętny czas przejścia wynosi około 10-15 minut.

Nieco więcej czasu, bo około 15-20 minut zajmuje wejście na Zamek Grodno szlakiem żółtym lub czerwonym. Trasa rozpoczyna się przy Jeziorze Bystrzyckim, przy kładce. Tutaj także przygotowano wygodny parking.

Z myślą o wygodzie turystów wszystkie szlaki oznakowano tablicami informacyjnymi.

Jakie wydarzenia odbywają się na zamku w Grodnie?

Wielu turystów zastanawia się, jakie wydarzenia oferuje Grodno Zamek? Propozycji jest sporo, w przeważającej większości są to imprezy o charakterze historyczno-kulturalnym. W ofercie znaleźć można m.in.:

 • inscenizacje;
 • festyny i festiwale;
 • popisy bractw rycerskich;
 • jarmark średniowieczny;
 • imprezy okolicznościowe, np. andrzejki, bal sylwestrowy, bal karnawałowy itp.

Na terenie obiektu działa także karczma rycerska, w której można zorganizować uroczystość rodzinną lub imprezę firmową. Dodatkowym atutem są dostępne miejsca noclegowe.

Zamek Grodno godziny otwarcia

Zagórze Śląskie Zamek Grodno to atrakcja turystyczna, którą można zwiedzać przez cały rok, siedem dni w tygodniu, z wyłączeniem Niedzieli Wielkanocnej, Wszystkich Świętych, czyli 1 XI oraz Wigilii i pierwszego święta Bożego Narodzenia (24 i 25 XII) – w tych dniach zamek nie jest udostępniany zwiedzającym.

W ciągu roku Zamek Grodno godziny otwarcia prezentują się następująco:

 1. a) od 1 października do 30 kwietnia obiekt można zwiedzać w następujących godzinach:

– w dni robocze, czyli od poniedziałku do piątku od godz. 9.00 do 17.00 (ostatnie wejście o godz. 16.00);

– w soboty, niedziele oraz dni świąteczne od 9.00 do 18.00 (ostatnie wejście o godz. 17.00).

 1. b) od 1 maja do 30 września obiekt można zwiedzać w następujących godzinach:

– w dni robocze, czyli od poniedziałku do piątku od godz. 9.00 do 18.00 (ostatnie wejście o godz. 176.00);

– w soboty, niedziele oraz dni świąteczne od 9.00 do 19.00 (ostatnie wejście o godz. 18.00).

W dni robocze, czyli od poniedziałku do piątku zwiedzanie odbywa się z przewodnikiem, wejście o każdej pełnej godzinie. W soboty, niedziele i święta zamek jest udostępniony wyłącznie do zwiedzania indywidualnego.

Bilety można nabywać najpóźniej godzinę przed zamknięciem zamku.

Zamek Grodno koszt biletów, czyli ile trzeba zapłacić za zwiedzanie?

Zwiedzający zobligowani są do uregulowania należności za zwiedzanie obiekt – zarówno z przewodnikiem, jak i indywidualnie.

Zamek Grodno koszt biletów prezentuje się następująco:

 1. a) bilet normalny – 26 zł;
 2. b) bilet ulgowy (przysługuje dzieciom od 4 do czasu ukończenia nauki szkolnej, studentom, emerytom, osobom niepełnosprawnym i ich opiekunom, osobom z grupami inwalidzkimi; dzieci do lat wchodzą bezpłatnie) – 21 zł.
 3. c) bilety grupowe (grupa min. 15 osób) – grupy zorganizowane należy zgłaszać z wyprzedzeniem, drogą mailową lub telefoniczną (kontakt tel. 74 845 33 60. kom. 723 973 354, E-mail: biuro@zamekgrodno.pl). Usługa przewodnicka wliczona w cenę biletu.

W przypadku wypożyczenia audioprzewodnika (polski, angielski, niemiecki, czeski) do ceny biletu należy doliczyć dodatkową opłatę w wysokości 4 zł.

Honorowana jest Karta Dużej Rodziny – zniżka na każdy bilet 2 zł.

Dodatkowe atrakcje:

 • koszt ślubnej sesji zdjęciowej: 100 zł
 • przygotowanie ogniska dla grup zorganizowanych: 70

Co jest w pobliżu zamku w Grodnie?

Planując wizytę w zagórzy Śląskim, wielu turystów zastanawia się, co jest w pobliżu zamku w Grodnie? Warto więc wymienić pobliskie atrakcje turystyczne, które bez wątpienia zasługują na zainteresowanie. Są to:

 1. Akwarium CORT w Zagórzu Śląskim;
 2. Jezioro Bystrzyckie wraz z kąpieliskiem w Zagórzu Śląskim;
 3. Zapora wodna na Jeziorze Bystrzyckim;
 4. Sztolnie Walimskie RIESE;
 5. Włodarz Podziemia w Jurgowicach;
 6. Podziemne Miasto „Osówka” w Sierpnicy
 7. Wieża widokowa na Wielkiej Sowie;
 8. Zapora wodna w Lubachowie;
 9. Ławeczka Charlotty w Jedlinie Zdrój.

Zostaw komentarz