Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Wieża w Siedlęcinie – perła śląskiego średniowiecza

Śląsk to jeden z najciekawszych historycznie regionów Polski. Od średniowiecza ścierały się tu różne kultury i wpływy – przede wszystkim polskie, czeskie i niemieckie – co doprowadziło do wytworzenia się bardzo unikatowej tożsamości. Dziś w śląskich miastach można podziwiać mnóstwo zabytków pochodzących z różnych wieków. Szczególną popularnością cieszy się śląskie średniowiecze. W tamtym okresie Śląsk pozostawał w dużej mierze niezależny, a władzę w nim sprawowali głównie członkowie rodziny Piastów. Jednym z najciekawszych obiektów godnych odwiedzenia dla miłośników średniowiecza jest wieża w Siedlęcinie.

Wieża w Siedlęcinie zwiedzanie

Jeśli chodzi o lokalizację, wieża w Siedlęcinie dojazd jest bardzo łatwy. Siedlęcin to niewielka miejscowość położona w województwie dolnośląskim. Znajduje się w powiecie karkonoskim, w stosunkowo niewielkiej odległości od Jeleniej Góry.

Jeśli chodzi o wieża w Siedlęcinie atrakcje, to sam obiekt jest tylko jednym z wielu znajdujących się na Szlaku Zamków Piastowskich. Szlak wiedzie przez 152 km na terenie województwa dolnośląskiego i obejmuje kilkanaście różnych zamków, w większości pochodzących właśnie z okresu średniowiecznych Piastów. W samym Siedlęcinie znajduje się również piękny kościół im. Świętego Mikołaja. Pierwotnie zbudowany w XIV wieku, w późniejszych wiekach przeszedł kilka istotnych modyfikacji. Mimo to zachował wyjątkowy, gotycki charakter.

Wieża rycerska w Siedlęcinie – informacje praktyczne

Jeśli kogoś interesuje wieża w Siedlęcinie parking i cała infrastruktura turystyczna w pobliżu stanowią duże ułatwienie dla zwiedzających. Warto wcześniej sprawdzić wieża w Siedlęcinie godziny otwarcia, bowiem mogą się one różnić w zależności od dnia i pory roku. Przez większość czasu wieża jest jednak otwarta od godziny 9:00 do 18:00.

Wieża w Siedlęcinie cennik

 

Cennik jest bardzo przystępny.

  • zwykły bilet kosztuje tu 10 zł,
  • ulgowy – 6 zł.
  • ponadto dzieci do 4 roku życia mogą wejść za darmo

Wieża w Siedlęcinie zwiedzanie

Zwiedzanie jest możliwe również z przewodnikiem, który opowie o niezwykłej historii tego miejsca. W tym przypadku należy jednak dokonać wcześniejszej rezerwacji.

Warto też sprawdzić co jest w pobliżu zamku w Siedlęcinie, bowiem cała okolica obfituje w równie ciekawe atrakcje. Oprócz wspomnianych już zamków i innych budowli gotyckich, godne uwagi jest Jezioro Wrzeszczyńskie, nad którym w okresie letnim można przyjemnie wypocząć.

Wieża w Siedlęcinie historia – początki

Wieża w Siedlęcinie to typowa średniowieczna wieża służąca nie tylko do obrony, ale również do celów mieszkalnych. Jej los w pierwszych wiekach istnienia ściśle związany jest ze śląską gałęzią Piastów. Początek jej budowy datuje się na rok 1314.

Pierwszym właścicielem wieży w Siedlęcinie był Henryk I Jaworski, książę piastowski władający ziemią jaworsko – świdnicką. Okres jego władzy przypada na trudny czas, kiedy książę musiał nieustannie lawirować pomiędzy swoimi potężniejszymi sąsiadami. Henryk zmarł prawdopodobnie w 1346 roku. Jest pochowany w Krzeszowie, leżącym około 50 km od Siedlęcin.

Sama wieża książęca w Siedlęcinie stosunkowo niedługo była w rękach Piastów. Po okresie regencji po śmierci Henryka I, władzę po nim przejął Bolko II. Następnie w księstwie świdnicko – jaworskim panowała Agnieszka, wdowa po Bolku. Agnieszka pochodziła z rodu Habsburgów, który w późniejszych wiekach miał wyrosnąć na jedną z najpotężniejszych rodzin w historii Europy. Za jej panowania wieża została sprzedana – prawdopodobnie w roku 1368 – niemieckiemu rycerzowi, Jenschinowi von Redem.

Wieża w Siedlęcinie – późniejsze wieki i współczesność

Dziś dla niewielkiej miejscowości Siedlęcin wieża rycerska stanowi niezwykle ważny symbol bogatej przeszłości tego regionu. Różne wieża w Siedlęcinie ciekawostki mówią również wiele o niezwykłych, i niekiedy burzliwych dziejach tego obiektu.

Po sprzedaży w roku 1366 rodzina von Redem była w jej posiadaniu przez około 100 lat. Wiadomo też, że kilkaset lat później – w roku 1722 – kupiła ją rodzina Schaffgotschów. Co ciekawe, Schaffgotschowie nie byli lokalnym, śląskim rodem. Pochodzili z Frankonii, krainy w południowych Niemczech. Byli oni właścicielami aż do 1945 roku, kiedy Śląsk po wielu wiekach wrócił w granice Polski.

W XXI wieku wieża w Siedlęcinie stała się nareszcie obiektem zainteresowania historyków. Obiekt jest aktualnie zadbany i udostępniony do zwiedzania. Będąc w okolicy warto go odwiedzić. Jest to jedna z najciekawszych konstrukcji w tym regionie, która pokazuje, jak wyglądało życie możnych i rycerzy na średniowiecznym Śląsku.

Zostaw komentarz